آجر سفال ایران در بازارهای جهانی حرف اول را می زند

بافت آجر سفال ساختاری به طور مستقیم با فرآیندهای ساخت مرتبط است.

فرآیند گل نرم باعث ایجاد یک روکش شن یا آب در بافتی غیر یکنواخت می شود که به آجر (در این فرآیند فقط آجر ساخته می شود) ظاهر آجر دست ساز یا آنتیک را می دهد.

فرآیند پرس خشک، با استفاده از قالب های فولادی، فقط بافتی صاف می دهد. این فرآیند به ندرت در تولید آجر مدرن استفاده می شود، اما در ساخت کاشی معدنی و همچنین کاشی کف و دیوار استفاده می شود.

بریتانیکا آزمون بلوک های ساختمان اشیاء روزمره

فرآیند گل سفت بیشترین امکانات را برای بافت آجر ارائه می دهد. همانطور که خاک رس آماده شده از طریق قالب اکسترود می شود، فشار زمانی که با ماله فولادی صاف می شود، سطح صافی مشابه سطح بتن ایجاد می کند.

این سطح پوست قالب نامیده می شود. حذف و درمان بیشتر آن بافت های دیگری ایجاد می کند. به عنوان مثال، در سیم‌کشی، سیمی که در جلوی ستون سفالی قرار می‌گیرد، وقتی از قالب بیرون می‌آید، پوست قالب را جدا می‌کند و سطحی نیمه زبر ایجاد می‌کند.

در تزیین ماسه، ماسه با ابزارهای مختلف بر روی ستون خاک رس اعمال می شود تا سطح بسیار یکنواختی از ماسه ایجاد شود که به داخل واحد شلیک می شود. بافت مورد نظر شبیه آجر قالب چوبی است با این تفاوت که این واحد از نظر اندازه و پرداخت بسیار یکنواخت تر است.

رنگ نیز ممکن است با توجه به نوع شن و ماسه استفاده شده تغییر کند.

پرداخت سطحی بیشتر روی کاشی هایی که سطح کاشی شیاردار است استفاده می شود تا پیوند بهتری بین واحد و گچ ایجاد شود. این همچنین در مورد روکش زبر یا شانه‌شده‌ای که با برس زدن یا خراشیدن سیمی ایجاد می‌شود، صادق است.

هنگامی که پوست قالب به روش های مختلف برداشته می شود، از پرداخت زبر استفاده می شود. در یکی از روش‌ها، ممکن است مواد بریده‌شده در برداشتن پوسته قالب، دوباره به سطح دستگاه بچرخانند.

سایر روکش‌ها توسط غلتک‌ها روی ستون اعمال می‌شوند تا جلوه‌های خاصی مانند پوست، کنده یا نشان‌ها را ایجاد کنند.

تراکوتا برای دکوراسیون معماری هم به صورت ماشینی اکسترود شده و هم دست ساز (قالب شده یا پرس) است. از دیگر محصولات سفالی با اندازه بزرگتر واحدها متمایز می شود.

ممکن است با دست کنده کاری شده باشد و بیشتر در نقاشی های دیواری به عنوان نقش برجسته استفاده شود. هر دو پوشش طبیعی و لعاب تولید می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.