با رازیانه کاهش سایز داشته باشید

رازیانه (Foeniculum vulgare Mill.) یک گیاه معطر شناخته شده است که به طور گسترده به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شود.

اثرات مفید زیادی دارد و به عنوان ادرار آور و خلط آور و همچنین برای اختلالات مختلف سوء هاضمه استفاده می شود.

دانه‌های رازیانه علاوه بر اسانس‌ها، سرشار از فنل‌های مختلف هستند که به عنوان آنتی‌اکسیدان‌های قوی شناخته می‌شوند و در نتیجه به سلامت انسان کمک می‌کنند.

در میان روش‌های مختلف استخراج برای جداسازی فنل‌ها، استخراج مایع تحت فشار (PLE) یک تکنیک جدید با مزایای متعدد نسبت به روش‌های استخراج معمولی است.

کارایی آن از طریق ترکیب دما و فشار بالا، امکان کوتاه شدن زمان استخراج، و همچنین کاهش مصرف حلال آشکار می شود، بنابراین روش سازگار با محیط زیست است.

برای دستیابی به حداکثر بازده استخراج، انتخاب شرایط بهینه PLE، به عنوان مثال، دما و زمان استخراج، اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر این، انتخاب حلال بر محتوای ترکیبات هدف نیز تأثیر می گذارد، جایی که میزان فنل به قطبیت حلال بستگی دارد.

از این رو، هدف از این مطالعه بررسی اثر دما (75 و 100 درجه سانتی گراد)، زمان استاتیک (5 و 10 دقیقه) و شماره چرخه (1، 2 و 3) بر فنل کل (TP) و فلاونوئید کل ( محتوای TF) و همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی (AC) در دانه های رازیانه با استفاده از PLE جامع سه مرحله ای.

ابتدا بذر رازیانه خشک آسیاب شده با استفاده از حلال غیرقطبی (هگزان) تحت شرایط ذکر شده به منظور حذف کسر لیپیدی دانه در معرض PLE قرار گرفت.

پس از آن، نمونه های بدون چربی با حلال های قطبی با افزایش قطبیت استخراج شدند: محلول استون آبی (30٪، حجم / حجم) و سپس محلول متانول آبی (30٪، حجم / حجم).

عصاره های استون (AE) و متانول (ME) به دست آمده (24=n) برای TP (روش Folin-Ciocalteu)، TF (روش رنگ سنجی کلرید آلومینیوم) و AC [روش قدرت آنتی اکسیدانی کاهش دهنده آهن (FRAP)] آنالیز شدند.

برای تجزیه و تحلیل آماری داده های جمع آوری شده از آنالیز واریانس چند متغیره (MANOVA) و آزمون HSD Tukey (05/0 ≤ p) استفاده شد.

انتظار می رود، AE با مقادیر بالاتر پارامترهای آنالیز شده (میانگین کل: TP = 416.18 میلی گرم در 100 گرم، TF = 41.87 میلی گرم در 100 گرم، AC = 359.57 میلی گرم AAE / 100 گرم) در مقایسه با ME (میانگین کل: TP = TP) توصیف شد.

80.25 میلی گرم در 100 گرم، TF = 16.41 میلی گرم در 100 گرم، AC = 96.13 میلی گرم AAE / 100 گرم.

علاوه بر این، همه تأثیرات بررسی شده به طور معنی داری بر TP، TF و AC در همه نمونه ها تأثیر گذاشت، به جز دما روی TP در ME.

بنابراین، شرایط سیکل 100 درجه سانتی گراد/10 دقیقه در 3 بیشترین بازده پارامترهای آزمایش شده را در AE نشان داد، در حالی که سیکل 100 درجه سانتی گراد / 5 دقیقه در 1 برای حداکثر سطوح TP و AC در ME کافی بود.

با توجه به TF در ME، زمان استخراج کمی طولانی‌تر بود.

برای دستیابی به بالاترین راندمان (100 درجه سانتیگراد / 10 دقیقه / 1 چرخه) مورد نیاز است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.