جزئیات احتکار شیره انگور سنتی در مرزهای افغانستان مشخص شد

در نوشهیر، سرزمین ملاس، دیگ ها در حال جوشیدن هستند
سنت تولید شیره انگور سنتی که قرن هاست کشت می شده است در نوشهیر یکی از مهمترین مراکز تولید انگور و شراب ادامه دارد.انگورسازی در ترکیه
اگر به تاریخچه انگور معروف نوشهیر نگاهی بیندازیم، وزیر بزرگ نوشهیرلی دامت ابراهیم پاشا حدود 300 سال پیش در زادگاه خود باغ های انگور ایجاد کرد و عصا و تنه این تاکستان ها به آن زمان باز می گردد.

ملاس معروف انگور سیاه نوشهیر که با بوی منحصر به فرد خود جلب توجه می کند و در بسیاری از مناطق، شهرها و روستاهای نوشهیر خودنمایی می کند، همچنان با روش های سنتی تولید می شود. 

امسال قیمت ملاس ارگانیک در نوشهیر از لیتری 40 لیر … ملاس انگور نوشهیر اینگونه درست می شود. برای تماشای ویدیو کلیک کنید!زنان خانه دار در نوشهیر شروع به تهیه ملاس طبیعی انگور در خانه کردند.

زنان خانه دار نوشهیرلی شروع به تهیه ملاس از انگورهای جمع آوری شده از تاکستان های مرغوب برای خوردن در ماه های زمستان کردند.

امروزه در باغ های تمام خانه ها و تاکستان های نوشهیر می توان افرادی را دید که ملاس انگور درست می کنند. ساکنان نوشهیر می‌گویند: «مسکو شفا می‌دهد» و تولید ملاس را این‌گونه توضیح می‌دهد:

«انگورهای زیبا و مرغوب خود را از تاکستان‌های خود جمع‌آوری می‌کنیم و با آب فراوان می‌شویم. سپس با ریختن ملاس در گونی‌ها و جویدن آن‌ها تا زمانی که شیره آن بیرون بیاید، از انگور خود شیره می‌گیریم.

این بار دلمه استخراج شده را در دیگ ها می ریزیم، آن را می جوشانیم تا قرمز تیره شود و سپس خنک می کنیم. سپس ملاس خنک شده را در شیشه ها پر می کنیم و در انبار خود می گذاریم.

ملاس ما در ماه های زمستان برای صبحانه میل می شود.» ملاس نوشهیر کاملاً ارگانیک است… زنان توضیح دادند که تولید ملاس در نوشهیر به دوران باستان برمی گردد و در ماه های زمستان برای مصارف دارویی مصرف می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.